Rozwój metodologiczny (grupa seniorów) na temat: Scenariusz jesiennych wakacji „Opowieść jesienna” w grupie seniorów. I spróbuj nas znaleźć

Festiwal Jesieni w grupa średnia przedszkole. Scenariusz


Ivleva Irina Michajłowna, MBDOU DS nr 93, dyrektor muzyczny, miasto Czelabińsk
Opis materiału: materiał jest przydatny dla nauczycieli i kierowników muzycznych przy organizowaniu jesiennych zajęć rekreacyjnych z dziećmi w wieku średnim wiek przedszkolny.
Cel: Aby rozwinąć reakcję emocjonalną dzieci, zachęć je do aktywnego udziału w wakacjach.
Postacie:
1. Prowadzący
2. Chmura
3.Jesień
4. Niedźwiedź
5. Jeż
6. Wiewiórka
7. Zając
8. Dziewczyny w strojach jesiennych liści.
Atrybuty na wakacje
1.Jesienny garnitur.
2. Kombinezon chmurowy.
3. Strój Wiewiórki, Jeża, Niedźwiedzia, Zająca jest szary.
4. Ulotki według liczby dzieci
5. Szyszki według liczby dzieci.
6. Grzyby jadalne i muchomor.
7. Koszyk na jesień, pędzel na jesień i paleta.
8. Modele warzyw i owoców, koszyczki.
9. Traktuj.
W rytm muzyki dzieci wchodzą do odświętnie udekorowanej sali.
1 Gospodarz - Zebraliśmy się dzisiaj w auli
żartować, śmiać się i tańczyć.
Zaprosiliśmy drogich gości
świętuj jesienne święto!
Moje drogie dzieci, odgadnijcie zagadkę:
Ptaki przestały śpiewać, słońce źle grzeje,
A na zewnątrz robi się coraz zimniej.
Deszcz często leje
Kiedy to wszystko się dzieje?
Dzieci: Jesienią!
1. Lider. Nadchodzi długo wyczekiwana jesień. Drzewa ubrane w żółte, pomarańczowe, czerwone stroje. Ptaki odleciały cieplejsze klimaty. A za oknem coraz bardziej pada. A teraz zaczyna padać.

PIEŚŃ „Kap-kap, puk-puk-puk”.
2. Lider. Lato szybko zleciało
Przebiegł przez kwiaty
Gdzieś za górami
I tęskni tam za nami.
Ptaki podążały za nim
Do miejsca, gdzie jest gorąco przez cały rok.
Jesień puka do naszych drzwi
Jesień zawita do nas!
Jesień wchodzi do sali z paletą i pędzlem w dłoniach, maluje liście.

Jesienne wyjście.
2. Lider. Patrzcie, jakiego mamy gościa - w złotym stroju, w dłoniach ma farby i pędzel, maluje liście na złoty kolor. Dowiedziałeś się, kto to jest?
Dzieci: Jesień!
Jesień (zwraca się do dzieci): - Jestem Złota Jesień. Przyszedł do ciebie ponownie
Pomaluję czerwoną, żółtą farbą.
Idę ścieżkami, idę powoli.
A złote liście latają, latają, wirują.
1. Gospodarz - Bardzo się cieszymy, że widzimy piękną jesień na naszych wakacjach. Usiądź i posłuchaj, jakie wiersze przygotowali dla ciebie faceci
Dzieci czytają poezję. Tańcząca jesień za oknem
W pomalowanej sukience,
Macha wesoło chusteczką,
Ukrywanie grzybów w lesie.

Jesień szeleści liśćmi
W pośpiechu bawić się z wiatrem.
Biega po kałużach.
Z klonem zakręci się okrągły taniec.

Jesień pomaluje osiki,
Klastry dojrzałej jarzębiny.
Na piękno brzozy
Zwiąż warkocze żółtą wstążką.

Jesień rozłoży liście do wyschnięcia.
Wiatr włoży je do kosza.
A potem stają się facetami
Jak latające konfetti.
O tak, jesień to złośliwa!
Jak możesz się na nią gniewać?
Jesień: Pospieszyłem się na twoje wakacje
I wziąłem kosz.
A w tym koszu, chłopaki,
Gry, żarty i zagadki.
Oto twoja pierwsza zagadka. małe dzieci
Rozrzucone po gałęziach
w brązowych koszulach
Z nakrętkami w kieszeniach.
(wstrząsy)
Dzieci rozwiązują zagadkę.
Jesień: Szyszki szybko się rozkładają,
Stańcie z nimi w dużym kręgu.
A potem nie ziewaj
Podnieś szyszki z podłogi.
GRA „Kto szybciej złapie uderzenie”
(Dzieci sortują pachołki i tworząc krąg kładą je przed sobą. W rytm muzyki dzieci bez szyszek biegną w kółko. Jesień i prowadzący usuwają kilka pachołków. Pod koniec muzyki dzieci sortują pachołków. Ten, który został bez pachołka, opuszcza grę. Gra toczy się do momentu, gdy zostanie tylko jeden klocek.)
Jesień: A oto kolejna zagadka: W wiosenne i letnie dni
Hałas i szelest
I stań się kolorowy -
I latać na wietrze.
(Liście)
2. Lider. W naszej sali zorganizujemy
Prawdziwy spadek liści.
Niech liście się obracają
I leć, leć, leć.
No dalej, dziewczyny, wyjdźcie. I tańczyć z liśćmi.
TANIEC „Jesienne liście”

1. Lider. Cóż, teraz zajrzymy do ogrodu,
Rośnie tam dużo warzyw.
Wszyscy są dojrzali, czekają na chłopaków.
Do dzieła, Przedszkole!
PIEŚŃ „Żniwa”.

(Po piosence rozbrzmiewa niepokojąca muzyka, na salę wpada chmura burzowa)

WYJŚCIE Chmury.

2. Lider. Co się stało? Co się stało?
Wszystko w pokoju się zmieniło!
Przyszła do nas deszczowa chmura,
Chciałem zepsuć wakacje moim przyjaciołom.
Chmura wije się przez korytarz i zatrzymuje się na środku.
Chmura: Jestem złem, chmurą burzową,
nie lubię się bawić
Zleję zimny deszcz na wszystkich.
Zabieram od ciebie złotą jesień,
I zostawiam ci jesienny deszcz.

Chmura łapie Jesień za rękę, wybucha.

Jesień: Nie potrzebujemy deszczu ani chmur.
Lepiej mnie nie torturuj
I puść chłopaków -
Dlaczego w święta pada deszcz?
Cloud: (ciągnie za sobą Jesień): Nie chcę nic słyszeć,
I zabieram ze sobą złotą jesień.
2. Lider. Cóż, jak to jest, Cloud. Nie możemy obejść się bez jesieni, przygotowywaliśmy się, próbowaliśmy, przebraliśmy się przez cały ranek. A ty przyszedłeś i chcesz zepsuć nam wakacje?
Cloud: Cóż, dobrze, dobrze, zawodzili. Szkoda dla ciebie. Tutaj, zgadnij moje najtrudniejsze zagadki, a potem pozwolę twojej jesieni odejść!
2. gospodarz: Chłopaki, jesteście gotowi?
Dzieci: Tak!
Cloud tworzy zagadki dla dzieci.

Wstaje o świcie. Śpiewa na podwórku.
Muszelka na głowie. Kto to jest? (kogucik)

Codziennie mamrocze: „Moo-mu”.
Kto nie może tego zrozumieć? (krowa)

Futrzany, wąsaty, zadrapania na łapach.
Napoje mleczne, śpiewa „miau-miau”. (kot)

I na wzgórzu i pod wzgórzem,
Pod brzozą i pod drzewem,
Okrągłe tańce iz rzędu
Dobrzy koledzy stoją. (grzyby)

1. Gospodarz: Cóż, wystarczy?
Cloud: Nie, mam ostatnią zagadkę, nigdy sobie z nią nie poradzisz.
1. gospodarz: Cóż, zobaczymy, co trzeba zrobić?
Cloud: Płacz w jednym kącie, śmiej się w drugim, tańcz w trzecim.
Dzieci wraz z liderem wykonują zadanie i po dotarciu do trzeciego rogu zaczynają szeptać.

Cloud: Dlaczego tam szepczesz? Nie umiesz tańczyć! Tutaj jesteś!
1. gospodarz: Nie, Cloud, konsultujemy się tutaj, który taniec ma tańczyć.
TANIEC „Zaproszenie”.
Dzieci siadają.
Cloud: Dobra robota, chłopaki, wciąż mnie biją, cóż, nie obrazię cię i pozwolę twojej jesieni odejść. (odwraca się do Autumn) Puszczam cię, jakich masz dobrych przyjaciół.
1. gospodarz: Chmura, ale nasi ludzie mogą zostać twoimi przyjaciółmi. Jeśli nie jesteś już chuliganem?
Cloud: Naprawdę chcę się z kimś zaprzyjaźnić. W ogóle nie mam przyjaciół. Gdy tylko wychodzę na zewnątrz, wszyscy natychmiast otwierają parasole i biegną do domów.
1. gospodarz: Więc, więc, Cloud, zostań z nami na wakacjach, a my będziemy czytać dla ciebie wiersze i śpiewać piosenki. Czy chcesz słuchać
Co dzieci wiedzą o deszczu?
Dzieci czytają poezję.
Krople deszczu spadają coraz mocniej
Wzdłuż gałęzi i wzdłuż tropiku.
Nie będziemy mu przeszkadzać.
Ziemia i ludzie potrzebują deszczu.
Deszcz, deszcz. Cały dzień.
Bębnienie w szkle
Cała ziemia, cała ziemia
Mokry od deszczu.
I weźmiemy parasole
Chodźmy na spacer pod parasolem!
W strugach deszczu
Grzyb otworzył się jak parasol.
Schowałbym się pod nią
Gdybym się zmieścił!
2. Lider. Jesteśmy teraz wszyscy razem,
Zaśpiewajmy piosenkę o grzybach.
PIOSENKA „Grzyby”.

2. Lider. A teraz czas na ciężką pracę dzieciaki.
Nie ma czasu do stracenia, musisz zebrać wszystkie grzyby.
Ale spójrz uważnie
Nie bierz muchomorów!
GRA „Zbieraj grzyby”.

1. trop: A gdzie moje króliczki, wiewiórki,
Kolczasty jeż, niedźwiedź brunatny?
Teraz poprosimy ich o zabranie głosu.
Jak wszyscy spotykają jesień.


Dzieci-zwierzęta wychodzą, czytają poezję.
Zając. To czas dla mnie, króliczku, aby rzucić
Czas zmienić płaszcz.
Zimą nie mogę być szary
Będę widziany na śniegu.
Wiewiórka. I śpieszę się, śpieszę, śpieszę.
Suszę grzyby na sękach.
Oreshkov robi zapasy.
Prowadzący. Cóż, rób co w twojej mocy. Dobry czas!
Niedźwiedź. Zaraz idę spać do legowiska.
Po jesieni znowu zima.
Pozwól mi śnić o miodzie we śnie.
Obudź się, gdy przyjdzie wiosna.
Prowadzący. Co powiesz, jeż?
Jeż. Będę też spał jak niedźwiedź.
Polowałem też na lato.
Szukałem grzybów, łapałem myszy.
Muszę za to odpocząć
Jestem zmęczony, wyczerpany.
Jesień. No i co masz sensownego.
Jesteś gotowy na zimne dni.
Cóż, nadszedł czas, abym się pożegnał
Po drodze - droga do zebrania.
Ale najpierw postanowiłem dać wam, przyjaciele, prezenty.

jesienna bajka„O Maszy i lenistwie” dla uczniów w wieku przedszkolnym

anegdociarz- wychowawca lub rodzic

Wszystkie role w opowiadaniu odgrywają dzieci.

Sceneria: w lewym rogu sieni - domek z ławą, po prawej łopata, wiadro i kosz; po przeciwnej stronie „ogródek”, ogrodzenie; pośrodku sali - „terytorium lasu” - choinki, drzewka, grzyby, jagody, zwierzęta - zabawki, pień.

Przy pięknej muzyce do sali wchodzi dziewczyna w stroju ludowym.

Dziewczyna. Dziś wszystkim dziewczynom, a także chłopcom,
Dzisiaj wszyscy rodzice są ukochani, wszyscy, wszyscy, wszyscy,
Pokażemy teatralny, niemal profesjonalny,
Pokażmy cud - bajkę „O Maszy io lenistwie”.
Spokojna muzyka, dzieci w przebraniach wchodzą na salę i zajmują swoje miejsca.
Narrator (z książką).
Odwiedziła nas jesień
Przyniosłem ze sobą historię.

Opowieść nieznana

Ale bardzo interesujące.

Więc... Mieszkali - byli w tej samej wsi dziadek (w tle rozbrzmiewa muzyka „IN THE GARDEN OF LEE”, dziadek przeciąga się, przechodzi i siada do domu) i kobieta (zrzuca fartuch, przechodzi i siada do domu), tak wnuczka Mashenka (przechodzi z torbą z gazetami w ręku, klika nasiona, w tle rozbrzmiewa piosenka „NASIONA”).
Nie smucili się, latem sadzili warzywa. Tylko Mashenka była leniwa, nie chciała pomagać bliskim, całe lato siedziała - jadła nasiona. (Maszeńka pluje nasionami).
Potem nadeszła jesień, babcia i dziadek zebrali się w ogrodzie kopać ziemniaki.

Kobieta. Dziadku, weź łopatę, chodźmy kopać ziemniaki.

Dziadek. Eh - heh - heh, chodźmy... //bierze łopatę//.

Kobieta. Masza, weź wiadro, idź pomóż.

Masza.//Niechętnie//.

Kim jesteś, moja babciu,

Jestem bardzo zajęta.

I praca w ogrodzie

Nie - nie - nie, teraz nie w modzie.

Babcia wzdycha, bierze wiadro i razem z dziadkiem idą do ogrodu. Muzyka w tle /r.n.p. "O TY, SENIE."

Narrator.

Babcia i Dziadek pokręcili głowami

Chodźmy kopać ziemniaki.

Biorą wiadro, łopatę, idą do „ogrodu”. // Muzyka gra w tle /r.n.p. "HEJ, KURWA" //. Dziadek zaczyna kopać, robi kilka kroków i gwałtownie łapie go za plecy, zaczyna głośno jęczeć „Och - och - och!”

Kobieta(przestraszony).

Co ci się nagle stało

Mój dziadek kochany!

Dziadek. Oho - ho, wszystko boli... widzisz, złamał rwę kulszową.

Co mamy z tobą zrobić?

Jestem pracownikiem - nikt.

Nie ma kto kopać ziemniaków...

Dziadek idzie do domu, trzymając się za plecy. Babcia bierze łopatę, wiadro i idzie za nim, jęcząc.

Masza.//Leniwo wypluwa nasiona//. Dlaczego nie do nikogo? Poprośmy chłopców z sąsiedztwa o pomoc.

Gra „Zbieraj ziemniaki”

//muzyka do gry do wyboru kierownika muzycznego//

Trwa sztafeta. Dzieci buduje 7 osób w dwóch kolumnach. Przenieś ziemniaki łyżką z obręczy do wiadra.

Narrator.

Cóż, wykopali ziemniaki,

Wypracowany, zmęczony.

Dziadek. Czy to nie czas, żebyśmy zjedli lunch?

Masza. //Radosny//. Naprawdę chcę winegret...

Kobieta. Więc idź po warzywa!

Masza. //Bardzo zaskoczony//.

Kim jesteś, moja babciu,

Nie znam się na warzywach.

I praca przy piecu

Przepraszam, nie muszę.

Babcia znowu wzdycha.

Narrator. Tak, tak asystent... Najwyraźniej chłopaki, znowu będziecie musieli pomóc dziadkom zbierać warzywa na winegret.

Zabawa muzyczna „Muzyczny winegret” (autorska). Przy muzyce dzieci sortują owoce i warzywa na winegret, nazywając żądane warzywo.

Narrator. Brawo, zebrali warzywa, babcia ugotowała winegret, wszystkich nakarmiła. A nasza Masza...

Wszyscy by śpiewali i tańczyli

Tak, nie znałem zmartwień ...

Dziewczyna. Masza, chodźmy na spacer do lasu.

Masza.//Ożywiony//.

Dziadek babcia.
Czy mogę iść do lasu z moimi przyjaciółmi,
Zbieram dla ciebie grzyby i jagody.

Dziadek. Dobra, wnuczka, idź,
Nie zostawiaj swoich przyjaciół!

Kobieta.//Ręce Maszy kosz//. Nie zapomnij o koszu...

Masza.//Odpycha kosz//.

Hm, bez koszyka sobie poradzę...

Lodówka jest pełna dżemu

Po co mi ten stres...

Babcia znowu wzdycha. A Masza i jej przyjaciele biegną za kurtyną, przygotowując się do tańca. Taniec dziewczyn i Maszynki //muzyka „Jesteś moją jagodą” // Pod koniec tańca Masza zbiera grzyby do kosza, dziewczyny wychodzą.

Narrator. Dziewczyna widziała grzyby pozornie-niewidocznie. Jeden grzyb, drugi, trzeci i nie zauważył, jak bardzo pozostaje w tyle za swoimi przyjaciółmi.

/ Masza siada na pniu, obok pnia stawia kosz z grzybami /. "Mushroom Orchestra" //chłopcy grają na instrumentach ludowych// Masza idzie na środek sali. Rozglądając się, szukając przyjaciół.

Narrator. Gdy Maszenka zorientowała się, że została sama w lesie, przestraszyła się i gorzko - gorzko zapłakała.

Masza. Gdzie jesteście, dziewczyny! Gdzie jesteście, ludzie! //Maszeńka zakrywa twarz rękoma i płacze//.

Muzyka Jeża brzmi // piosenka „Małe jeże” //.

Jeż biegnie do Maszy, wącha ją, tańczy (na piętach, wiruje)

Narrator. Jeż przebiegł obok

Usłyszał samochód.

Jeż. Co płaczesz dziewczyno?

Że nie idziesz do domu.

Masza. Zgubiłem się w lesie

Nie mogę znaleźć drogi do domu.

Jak jestem teraz sam?

Nikt mnie nie potrzebuje…

Jeż./robi się zły/

Powiedziała teraz bzdury

Babcia cię szukała

Dziadek siedzi zmartwiony

I ma rwę kulszową.

Masza. Jeż, kochanie, pomóż,

Pokaż mi drogę do domu.

Kiedy wrócę do domu

Ściskam babcię i dziadka.

I obiecuję to zawsze

Pomogę im.

Jeż. To są właściwe słowa!

Nigdy ich nie zapomnij!

Biegnij ścieżką

I nie zbłądzisz!

Jeż pokazuje dziewczynce, gdzie ma iść.

Masza żegna się z Jeżem, biegnie w kółko do domu. Jeż ucieka.

Narrator. Masza podziękowała Jeżowi i pobiegła do wioski, do dziadka, do babci. Masza przybiegła i mocno ich przytuliła. Od tego czasu dziadek z kobietą i wnuczką Maszenką żyli długo - żyli, zawsze sobie pomagali, witali się ze wszystkimi, częstowali jabłkami dzieci sąsiadów // babcia bierze kosz jabłek z ogród i daje opowiadaczowi // i cała wieś tańczyła wesołe tańce.

Taniec „Kolorowa gra”, muzyka. B. Savelyeva

Narrator. Tu kończy się nasza historia.

Dzieci (w refrenie). A kto wszystko zrozumiał - dobra robota.

Prezenter bierze kosz z jabłkami i idzie do grupy z dziećmi.

Nazwa: Scenariusz jesiennej bajki „Masza i lenistwo” (dla uczniów w wieku przedszkolnym)
Nominacja: Przedszkole, Wakacje, rozrywka, scenariusze, spektakle teatralne, dla uczniów w wieku przedszkolnym

Stanowisko: dyrektor muzyczny najwyższej kategorii kwalifikacyjnej
Miejsce pracy: MADOU „Przedszkole nr 29”
Lokalizacja: Verkhnyaya Pyshma, obwód swierdłowski

Jesienna bajka „O Maszy i lenistwie”
dla uczniów w wieku przedszkolnym

Narrator - nauczyciel lub rodzic.

Wszystkie role w opowiadaniu odgrywają dzieci.

Sceneria: w lewym rogu sieni - domek z ławą, po prawej łopata, wiadro i kosz; po przeciwnej stronie „ogródek”, ogrodzenie; pośrodku sali - „terytorium lasu” - choinki, drzewka, grzyby, jagody, zwierzęta - zabawki, pień.

Przy pięknej muzyce do sali wchodzi dziewczyna w stroju ludowym.

Dziewczyna. Dziś wszystkim dziewczynom, a także chłopcom,

Dzisiaj wszyscy rodzice są ukochani, wszyscy, wszyscy, wszyscy,

Pokażemy teatralny, niemal profesjonalny,

Pokażmy cud - bajkę „O Maszy io lenistwie”.

Spokojna muzyka, dzieci w przebraniach wchodzą na salę i zajmują swoje miejsca.

Narrator (z książką).

Odwiedziła nas jesień

Przyniosłem ze sobą historię.

Opowieść nieznana

Ale bardzo interesujące.

Więc... Mieszkali - byli w tej samej wsi dziadek (w tle słychać muzykę „IN THE GARDEN OF LEE”, dziadek przeciąga się, przechodzi i siada przy domu) tak babo (zrzuca fartuch, idzie i siada do domu) , tak wnuczka Mashenka (przechodzi z torbą z gazetami w ręku, klika nasiona, w tle rozbrzmiewa piosenka „NASIONA”) .

Nie smucili się, latem sadzili warzywa. Tylko Mashenka była leniwa, nie chciała pomagać bliskim, całe lato siedziała - jadła nasiona. ( Maszenka pluje nasionami).

Potem nadeszła jesień, babcia i dziadek zebrali się w ogrodzie kopać ziemniaki.

Kobieta. Dziadku, weź łopatę, chodźmy kopać ziemniaki.

Dziadek. Eh-heh-heh, chodźmy... //bierze łopatę//.

Kobieta. Masza, weź wiadro, idź pomóż.

Masza. //Niechętnie//.

Kim jesteś, moja babciu,

Jestem bardzo zajęta.

I praca w ogrodzie

Nie - nie - nie, teraz nie w modzie.

Babcia wzdycha, bierze wiadro i razem z dziadkiem idą do ogrodu. Muzyka grająca w tle /r.n.p. „O TY, SENIE” .

Narrator.

Babcia i Dziadek pokręcili głowami

Chodźmy kopać ziemniaki.

Biorą wiadro, łopatę, idą do „ogrodu”.// Muzyka gra w tle /r.n.p. "HEJ, KURWA" //. Dziadek zaczyna kopać, robi kilka kroków i gwałtownie łapie go za plecy, zaczyna głośno jęczeć „Och - och - och!”

Kobieta (przestraszony).

Co ci się nagle stało

Mój dziadek kochany!

Również ciekawa bajka teatralna dla dzieci:

Dziadek. Oho - ho, wszystko boli... widzisz, złamał rwę kulszową.

Co mamy z tobą zrobić?

Jestem pracownikiem - nikt.

Nie ma kto kopać ziemniaków...

Dziadek idzie do domu, trzymając się za plecy. Babcia bierze łopatę, wiadro i idzie za nim, jęcząc.

Masza. //Leniwo wypluwa nasiona//. Dlaczego nie do nikogo? Poprośmy chłopców z sąsiedztwa o pomoc.

Gra „Zbieraj ziemniaki”

//muzyka do gry do wyboru kierownika muzycznego//

Trwa sztafeta. Dzieci buduje 7 osób w dwóch kolumnach. Przenieś ziemniaki łyżką z obręczy do wiadra.

Narrator.

Cóż, wykopali ziemniaki,

Wypracowany, zmęczony.

Dziadek. Czy to nie czas, żebyśmy zjedli lunch?

Masza. //Radosny//. Naprawdę chcę winegret...

Kobieta. Więc idź po warzywa!

Masza. //Bardzo zaskoczony//.

Kim jesteś, moja babciu,

Nie znam się na warzywach.

I praca przy piecu

Przepraszam, nie muszę.

Babcia znowu wzdycha.

Narrator. Tak, tak asystent... Najwyraźniej chłopaki, znowu będziecie musieli pomóc dziadkom zbierać warzywa na winegret.

Zabawa muzyczna „Muzyczny winegret” (autorska)

Przy muzyce dzieci sortują owoce i warzywa na winegret, nazywając żądane warzywo.

Narrator. Brawo, zebrali warzywa, babcia ugotowała winegret, wszystkich nakarmiła. A nasza Masza...

Wszyscy by śpiewali i tańczyli

Tak, nie znałem zmartwień ...

Dziewczyna. Masza, chodźmy na spacer do lasu.

Masza. //Ożywiony//.

Dziadek babcia.
Czy mogę iść do lasu z moimi przyjaciółmi,
Zbieram dla ciebie grzyby i jagody.

Dziadek. Dobra, wnuczka, idź,
Nie zostawiaj swoich przyjaciół!

Kobieta. //Ręce Maszy kosz//. Nie zapomnij o koszu...

Masza. //Odpycha kosz//.

Hm, bez koszyka sobie poradzę...

Lodówka jest pełna dżemu

Po co mi ten stres...

Babcia znowu wzdycha. A Masza i jej przyjaciele biegną za kurtyną, przygotowując się do tańca.

Taniec dziewczyn i Maszynki //muzyka „Jesteś moją jagodą” //

Pod koniec tańca Masza zbiera grzyby do kosza, dziewczyny wychodzą.

Narrator. Dziewczyna widziała grzyby pozornie-niewidocznie. Jeden grzyb, drugi, trzeci i nie zauważył, jak bardzo pozostaje w tyle za swoimi przyjaciółmi.

/Masza siada na pniu, obok pnia stawia kosz z grzybami/.

"Orkiestra Grzybowa" //chłopcy grają na instrumentach ludowych//

Maszenka idzie na środek sali. Rozglądając się, szukając przyjaciół.

Narrator. Gdy Maszenka zorientowała się, że została sama w lesie, przestraszyła się i gorzko - gorzko zapłakała.

Masza. Gdzie jesteście, dziewczyny! Gdzie jesteście, ludzie! //Maszeńka zakrywa twarz rękoma i płacze//.

Muzyka Jeża brzmi // piosenka „Małe jeże” //.

Jeż biegnie do Maszy, wącha ją, tańczy (na piętach, wiruje)

Narrator. Jeż przebiegł obok

Usłyszał samochód.

Jeż. Co płaczesz dziewczyno?

Że nie idziesz do domu.

Masza. Zgubiłem się w lesie

Nie mogę znaleźć drogi do domu.

Jak jestem teraz sam?

Nikt mnie nie potrzebuje…

Jeż. /zły /

Powiedziała teraz bzdury

Babcia cię szukała

Dziadek siedzi zmartwiony

I ma rwę kulszową.

Masza. Jeż, kochanie, pomóż,

Pokaż mi drogę do domu.

Kiedy wrócę do domu

Ściskam babcię i dziadka.

I obiecuję to zawsze

Pomogę im.

Natalia Kowtunowa
Scenariusz wakacji „Jesienna opowieść”

SCENARIUSZ

« JESIENNA OPOWIEŚĆ» grupa średnia

Dzieci z nauczycielem wchodzą do sali przy muzyce i stoją w półokręgu.

prezenter: Dzieci, spójrzcie, gdzie jesteśmy? To samo jesienny las! Spójrz na liście na drzewach.

Oto artysta, więc artysta - pozłacał wszystkie lasy.

Nawet najsilniejszy deszcz nie zmył tej farby.

Prosimy o odgadnięcie zagadki - kim jest ten artysta?

(Dzieci - « Jesień)

Dzieci recytować wiersze:

Dziecko 1: Jesień, jesień za oknem:

Pada deszcz,

Liście opadają z szelestem.

Jak się masz, Jesień, Dobry!

Dziecko 2: Liście są haftowane złotem,

Ślady są obmyte złotem.

Pieczarki w jasnych kapeluszach,

Wszystko dla nas Jesień dajesz!

Dziecko 3: Wydany Jesień na spacer,

Las jesienne losowanie.

Wzięłam swoje pędzle

Zacznij malować liście.

Dziecko 4: Deszcz, psotny deszcz.

Oh! Jaki on jest zabawny!

Kapać, kapać - ustało.

Ponieważ deszcz jest zmęczony.

Dzieci śpiewają piosenkę "Założyłam sukienkę jesień» muzyka Popatenko sl. Czernicka

prezenter: Chłopaki, myślę, że tak bajkowy las i kryje w sobie wiele tajemnic i tajemnic. Chcesz wejść bajka?

Dzieci: Tak

prezenter: Usiądź na krzesłach, zaczyna się bajka.

(dzieci - warzywa siedzą w ogrodzie)

2 dziewczyny wychodzą z koszami i śpiewają piosenkę „Daj się złapać, grzybie!”śl. i muzyka. Gerczik (zbliżając się do chaty)

Dasza: Och, Masza, gdzie my jesteśmy?

Masza: Nie wiem, Dasza. Musimy się zgubić (zaczyna płakać).

Dasza: Masza, spójrz, jakaś chata.

Masza: Zapukamy?

(dziewczyny zaczynają pukać, pojawia się Leshy)

Chochlik: Kto śmiał mnie obudzić! Czego chcecie, dziewczyny?

Dasza: Dziadku, kim jesteś?

Chochlik: Jestem Leshy. I cały ten las jest mój. Wszystko tutaj jest pod moją kontrolą. Chyba się zgubiłeś? (chichocze). To są moje sztuczki.

Masza: Goblinie, proszę zabierz nas do domu.

Chochlik: Dobra, odwiozę cię do domu, tylko ty musisz załatwiać moje sprawy.

Masza i Dasza O: Zgadzamy się.

Chochlik: Oto 1 zadanie: Widzisz mój ogród? Musimy zebrać wszystkie warzywa, ale na razie idę się przespać. Powodzenia dziewczyny! (hihi)

Dasza: Masza, jak to wszystko zbierzemy? Naprawdę potrzebujemy pomocy!

Prowadzący: (dotyczy dzieci) Chłopaki, możemy pomóc Maszy i Daszy?

Dzieci: Tak

dzieci warzywne: Aby nas zebrać, musimy rozwiązać zagadki!

Prowadzący: Dzieci pomagają.

Cebula: Bardzo gorzkie - ale przydatne!

Chroni przed chorobami!

I nie jest przyjacielem drobnoustrojów -

Ponieważ to ___ (cebula)

Pomidor: Brokat na satynowej skórze.

Zatrzymywać się! W ogrodzie - sygnalizacja świetlna!

Świeci jaskrawą czerwienią

Soczyste dojrzałe ___ (pomidor)

Bakłażan: W świecie roślinnej mody

Każdy promienieje pięknem.

Fioletowy kaftan

Stawia na ___ (bakłażan).

Kapusta: Co to skrzypienie, co to chrupnięcie?

Co to za krzak?

Jak być bez chrupania,

Jeśli ja ___ (kapusta).

Marchewka: Zielony ogon nad ziemią,

Pod ziemią czerwony nos.

Królik je zręcznie....

A ja mam na imię (marchewka).

prezenter: Chłopaki, zbierzmy plony.

(wszyscy wychodzą, śpiewają piosenkę "Zbiór". Dzieci "warzywa" stanąć w środku koła. Na środku umieszczona taca z warzywami. Po piosence dzieci siedzą na krzesłach, a taca z warzywami znajduje się na środku)

Masza: Dasha, spójrz, chłopaki pomogli nam zbierać warzywa! Jacy z nich dobrzy koledzy! Biegnijmy do Leszem.

(dziewczyny idą do chaty i pukają do drzwi)

Chochlik: Idę, idę .... nie dają mi spać. Co wy dziewczyny?

Dasza: Zebraliśmy wszystkie warzywa.

Chochlik: Brawo dziewczyny! Oto 2 zadanie: Zebrałem owoce, a teraz zmieszam je z warzywami, a ty zbierasz warzywa do jednego kosza, a owoce do drugiego. (Goblin stawia obręcz na środku i wylewa tam modele warzyw i owoców). Wszystkie dziewczyny, śpię. Powodzenia!

Dasza: Och, kto nam pomoże?

prezenter: Nie martwcie się dziewczyny. Otrzymasz pomoc (Petya i Vasya. Prezenter ponownie ogłasza warunki gry)

Masza: Więc nasze koszyczki z owocami i warzywami są gotowe. Dzięki chłopaki. Raczej do Leszem.

(pukanie do drzwi)

Chochlik: Kto tam puka? Czy jesteście dziewczynami?

Dasza: Jesteśmy Goblinami. Wszystko zebrane, oto kosze.

Chochlik: Dobrze zrobiony! Oto 3 dla Ciebie zadanie: zbieraj dla mnie grzyby na zimę. Powodzenia!

Masza: Ech, jak je odbierzemy.... Spróbuję do nich zadzwonić. Grzyby…

(dzieci wychodzą "grzyby", każdy ma w ręku grzybka, tańczą taniec.

Po tańcu kosz z grzybami)

Dasza: Brawo! Oto grzyby! Dziękuję dobre grzyby! Biegniemy do Leszem.

(pukanie do drzwi)

Chochlik: Idę, idę…. Co zebrały grzyby?

Masza: Trzymaj kosz.

Chochlik: Co za dobrzy z was ludzie! Oto ostatni dla ciebie zadanie: Potrzebuję miodu na zimę. Powodzenia! A ja śpię....

Dasza P: Gdzie możemy go szukać? Chodźmy Masza ścieżką. Och, kto to jest?

(dziewczyny wpadają na pszczelarza z pszczołami)

Pszczelarz: Cześć dziewczyny! Jestem pszczelarzem Gordey, a to są moje pszczoły.

Masza: Cześć, Gordey! Potrzebujemy miodu, traktuj nas proszę.

(rozpoczyna się taniec pszczelarza z pszczołami)

Pszczelarz: Trzymajcie się kochane dziewczyny! Pomóż sobie.

Dasza: Dziękuję Gordey! Powodzenia!

Masza: Biegnijmy do Leszem.

(pukanie do drzwi)

Chochlik: Co już wróciło? Co za dobrzy koledzy!

Dasza: Zachowaj miód na zimę.

Chochlik: Dziewczyny, jesteście świetnymi facetami! Za to cię wynagrodzę i odeślę do domu. Słuchajcie dziewczyny, magiczna muzyka.

(Goblin z dziewczynami siedzą na krzesłach i słuchają orkiestry z dźwiękowymi instrumentami)

Chochlik: Nadszedł czas, abyście dziewczyny wróciły do ​​domu. Kiedy wrócisz do domu, znajdziesz ode mnie nagrodę.

(dziewczyny kucają, Leshy prowadzi chusteczkę nad ich głowami, po czym ucieka i żegna się w drodze)

Masza: Brawo! Jesteśmy w domu!

Dasza: Co za piękny bajka, którą otrzymaliśmy! Spójrz Masza, a oto chłopaki. Zatańczmy.

(wszystkie dzieci biorą liście i zaczynają tańczyć. Po tańcu Masza i Dasza idą na drzewa, znajdują tam pamiątki)

Masza: Dasza, patrz! To Leshy dał nam prezenty. Ale pamiętamy, że chłopaki nam pomogli i teraz udostępnimy dla wszystkich.

(daj wszystkim prezenty i pożegnaj się).

Skrypt na wakacje

„Jesienna opowieść”

Cel:

Rozwijać potencjał twórczy, umiejętności wykonawcze, sprawiać dzieciom radość i przyjemność ze wspólnych działań na wakacjach. Przedstaw dzieciom znaki sezonu „Jesień”.

Zadania:
1. Kształt wstępne zgłoszenia o sezonie „Jesień”;
2. Wzmocnienie umiejętności nazywania i rozróżniania dzikich zwierząt (mysz, żaba, zając, lis, wilk, niedźwiedź) po ich wygląd;
3. Rozwijaj mowę, uwagę, słuch, aktywność poznawczą, kreatywność;
4. Pielęgnuj zainteresowanie przyrodą, umiejętność interakcji ze sobą, aktywność.

praca wstępna Czytanie rosyjskiego opowieść ludowa: „Teremok”, praca z kierownikiem muzycznym nad doborem muzyki, zapamiętywanie słów według scenariusza z dziećmi ze starszej grupy. Zabawa z dziećmi w gry „Patty-ciasta”, „Słońce i deszcz”.

Współpraca z rodzicami: wykonanie atrybutów (czapka - ozdobiona listkami).

Wyposażenie i materiały.

1. Pozostawia po 2 dla każdego dziecka

2. Szyszki, pieczarki, 2 koszyczki.

3. 10 lilii wodnych.

4. Kosz z poczęstunkiem.

5. Drzewa (brzoza, dąb).

6. Dom - teremok.

7. Kostiumy zwierzęce dla starszych dzieci.

Postacie: gospodarz, jesień, mysz, żaba, zając, lis, wilk, niedźwiedź.

Przebieg wakacji.

Dźwięki muzyki. Dzieci są w sali, wchodzi prezenter.

Prezenter: Jeśli liście na drzewach żółkną,

Albo ptaki odleciały do ​​dalekiego kraju,

Jeśli niebo jest ponure lub pada deszcz -

Ta pora roku nazywa się jesienią.

Kochani, nadeszła jesień i przyjechała do nas w odwiedziny, zwołajmy ją razem!?

Wszyscy razem: - Jesień! Jesień!

Dźwięki muzyki. Jesień wchodzi do sali, rozrzucając dookoła liście:

Cześć dzieci!

Postanowiłem cię odwiedzić.

Ubrałem wszystkich wokół

Wszystkie drzewa są złocone!

Przyniosłem ze sobą liście

Abyś był zajęty grą!

Zbierzmy liście i zatańczmy z nimi!

(Taniec z liśćmi).

Jesień: Chłopaki! Zobacz, co to za dom?

Dzieci: Teremok.

Jesień: Kiedy miałem cię odwiedzić-

Spotkany ze zwierzętami.

Mój chłód ogarnął wszystkich,

Zbiorę wszystkich w teremoku.

Dźwięki muzyki, mysz wpada na grupę:

Cześć chłopaki!

Jesień: Cześć Mysz!

Mysz: Nadeszła jesień, zrobiło się zimniej,

Moje małe łapki zaczęły zamarzać.

Jesień: Chłopaki, aby rozgrzać mysz, pobawmy się nią.

Gra w porządku, w porządku.

Mysz widząc wieżę pyta: Co to za dom?

Dzieci: - Teremok.

Mysz zapukała do wieży:

Terem-teremok - kto mieszka w teremochce?

Wedy: Nikt jej nie odpowiedział. Mysz weszła do teremoka i zaczęła żyć, żyć, spać w cieple.

Dźwięki muzyki. Żaba biegnie.

Żaba: Cześć chłopaki!

Jesień: Cześć żabo!

Żaba: Nadeszło zimno,

Deszcz leje jak wiadro,

Tak bardzo chcę się ogrzać

Być dobrym!

Jesień: Żaba - wah, mamy dom właśnie dla Ciebie. Naprawdę chłopaki?

Żaba: Jaki dom?

Dzieci: Teremok!

Wedy: - Chłopaki, pomóżmy żabie dostać się do wieży?

Gra qua-qua. (Dzieci razem z żabą wskakują na lilie wodne i rechoczą). Po dotarciu do wieży dzieci wracają na swoje miejsca.

Żaba: Terem - teremok! Kto mieszka w teremie?

Mysz: Jestem myszką norushką!- A ty kim jesteś?

Pozwól mi żyć z tobą.

Wedy: A Mysz i Żaba zaczęły żyć razem.

Dźwięki muzyki. Zajączek biegnie.

Jesień: Witaj Króliczku! Dlaczego jesteś tak smutny?

Króliczek: Cześć chłopaki!

Ostatni liść spadł z drzewa,

zrobiło mi się tak smutno -

Wyskoczyłem z lasu.

Wedy: Chłopaki, dopingujmy Bunny'ego i zatańczmy z nim?

Taniec z Zajączkiem.

Bunny widzi teremok i pyta: Och, chłopaki, co to za dom?

Dzieci: Teremok.

Bunny: - Pójdę zapukać!

Mysz: Jestem Myszka Norushka!

Żaba: A ja - Żaba - Wah! - I kim jesteś?

Bunny: Jestem Bunny - sweter! - pozwól mi zamieszkać z tobą.

Wedy: I ​​zwierzęta zaczęły żyć razem.

Dźwięki muzyki. Lis biegnie.

Jesień: Witaj lisie!

Foxy: Cześć chłopaki!

Biegłem przez las

Pieczarki noszone w pojemniku,

rozrzucone grzyby,

Pomóż zebrać je w pudełkach.

Dzieci wraz z kurkami zbierają grzyby do kosza.

Kurka (patrzy na teremok): - Chłopaki, co to za dom?

Dzieci: Teremok.

Kurka: - Pójdę zapukać!

Terem - Teremok! Kto mieszka w teremie?

Mysz: Jestem Myszka Norushka!

Żaba: A ja - Żaba - Wah!

Bunny: Jestem Bunny - sweter! - I kim jesteś?

Kurka: Jestem siostrą Kurką! - pozwól mi zamieszkać z tobą.

Wedy: I ​​zwierzęta zaczęły żyć razem.

Dźwięki muzyki. Wilk biegnie.

Jesień: Witaj wilku!

Wilk: Cześć chłopaki.

Przyjechałem na jesienne wakacje

i przyniósł ci grę „Słońce i deszcz”.

Po grze wilk zauważa wieżę.

Wilk: Co ja widzę chłopaki - czy to wieża?

Wilk: Pójdę zapukać do drzwi, może ktoś otworzy.

Wilk puka: - Terem - teremok! Kto mieszka w teremie?

Mysz: Jestem Myszka Norushka!

Żaba: A ja - Żaba - Wah!

Bunny: Jestem Bunny - sweter!

Kurka: Jestem siostrą Kurką! - I kim jesteś?

Wilk: Jestem szczytem - szara beczka! - pozwól mi zamieszkać z tobą.

Wedy: I ​​pięć zwierząt zaczęło żyć.

Dźwięki muzyki. Jest niedźwiedź.

Jesień: Witaj misiu!

Niedźwiedź: Cześć! Chłopaki, kiedy wychodziłem z lasu,

Nosił grzyby i szyszki i zgubił się,

Pomóc mi je znaleźć?

Gra jest rozgrywana. Dzieci wraz z misiem w rytm muzyki szukają wcześniej ukrytych grzybów i szyszek. Tutaj niedźwiedź zauważa teremoka.

Niedźwiedź: Co to za dom?

Dzieci: - Teremok.

Niedźwiedź: Dobra chłopaki, idę zapukać do wieży.

Niedźwiedź puka: - Terem - Teremok! Kto mieszka w teremie?

Mysz: Jestem Mysz norushka!

Żaba: A ja - Żaba - Wah!

Bunny: Jestem Bunny - sweter!

Kurka: Jestem siostrą Kurką!

Wilk: Jestem szczytem - szara beczka! - I kim jesteś?

Niedźwiedź: A ja jestem niedźwiedziem końsko-szpotawym! - pozwól mi zamieszkać z tobą.

Wedy: A zwierzęta zaczęły żyć w sześciu.

Jesień: Jesienią było ciepło i przytulnie, gdy zwierzęta mieszkały razem w teremce.

Wedy: A teraz niespodzianka dla was, spójrzcie na mnie wszyscy,

Podniosę liść, zajrzę pod liść,

Jesień: Pod cukierkowymi listkami - oto jesienne pozdrowienia!

Cóż, nadszedł czas, abym się pożegnał, aby przygotować się do drogi.

Wedy: Nasze wakacje dobiegają końca - pożegnajmy jesień.

Dzieci żegnają jesień, machając po niej.