Krátkodobý projekt „Water Sorceress“ pro starší skupinu. Poznámky k lekci pro starší skupinu „Voda je zdrojem života“

Poznámky k lekci na vzdělávací obor "Kognitivní vývoj"V seniorská skupina "Vodní zdrojživot"

Cíl: rozvíjet kognitivní zájem o přírodu, zejména o vodu jako základní složku neživé přírody.

úkoly:

Vzdělávací:

1. Objasnit a rozšířit znalosti o vodě, její roli v životě člověka a všech živých organismů:

2. Upevnit znalosti o formách a typech nádrží (pramen, potok, jezero, řeka, moře, oceán, srážky).

Vzdělávací:

1.Rozvíjejte zvědavost;

2. Rozvíjejte kulturu životního prostředí.

Vzdělávací:

1. Podporovat respekt k vodě jako hlavnímu přírodnímu zdroji.

Přípravné práce: pozorování pramene, pokusy s vodou, rozhovory o významu vody v životě člověka a typech nádrží, zkoumání ilustrací, tematická alba.

Materiály a vybavení: instalace médií, prezentace zobrazující krajinu nádrží, druhy využití vody v každodenním životě a průmyslu, velký glóbus, list A3 s obrázkem země, siluety objektů (ryby, řasy, šneci, sklenice, boty atd. , modré stuhy And modré barvy, barevné voskové tužky, lepidlo.

Průběh lekce.

Učitel drží v rukou glóbus

Pedagog: Kluci, ahoj. Dnes nás čeká spousta zajímavých a zábavných věcí. Usmějme se na sebe a darujme dobrá nálada a dáme se do práce (učitel otáčí zeměkoulí...)

1, 2, 3 - pevně držte ruce.

Pedagog: Co to mám v rukou?

Děti: Globe. Toto je model naší planety Země, na které žijeme vy i já.

Pedagog: Kdo ještě žije na naší planetě?

Děti: Zvířata, ptáci, rostliny, ryby.

Vychovatel. Samozřejmě máš pravdu. Všechno jsou to živé organismy, ale bez čeho by nemohli žít?

Děti: Bez vzduchu, bez slunce, bez vody.

Pedagog: Jakou barvu má voda vyznačená na zeměkouli?

Děti: Modrá, modrá.

Pedagog: Odkud pochází voda?

Všichni se divíme: Odkud se bere voda?
Pochází ze sněhu nebo snad z ledu?
Přestože voda teče jako podzemní proud,
Takže tam to možná začíná?
Zajímavá otázka a zjistit
Odkud se bere voda, musíte číst knihy!
Odpovědi se učíme z našich chytrých knih
A všechna tajemství kolem budou okamžitě odhalena!

Pedagog: Kluci, jaké vlastnosti má voda? (Učitel točí zeměkoulí...) Pojmenujte tyto vlastnosti 1,2,3.

Děti: Je průhledný, bez zápachu a bez barvy.

Pedagog: Proč potřebujeme vodu? Proč?

Děti: Umýt, připravit jídlo.

Pedagog: Ano. Voda je něco, bez čeho, přátelé, nemůžeme žít.
Byla poslána lidstvu pro dobro,
A vody si samozřejmě musíme vážit...
To je to, co nepochybně životně potřebujeme,
Co vstoupilo hluboko do osudu člověka.

1. Pokud máme potřísněné ruce,

Kdo je náš první přítel? (voda).

2. Bez čeho maminka nemůže žít

Žádné vaření, žádné mytí? (žádná voda)

Pedagog: Kluci, voda je v našich životech velmi důležitá. Nic to nemůže nahradit. Naše tělo je z 80 % tvořeno vodou. Jaké vodní plochy znáš? Doporučuji vám hádat hádanky (učitel otáčí zeměkoulí..) 1, 2, 3 - najděte všechny odpovědi.

1. Běhám jako žebřík, cinkám přes oblázky,

Už zdálky mě poznáte podle písničky. (stream)

2. Mježek strmých hor, vodní plocha,

Vypadá to jako talíř a nerozbije se! (jezero)

3. V něm slaná voda. Lodě plují po vodě,
Vlny, vítr pod širým nebem, racci kroužící nahoře
(U moře).

4. Tyto super vodní plochyNajdeme vše na světě,
Protože jich je na celém světě málo – jen čtyři!.. (Oceán)

5. Aby lodě pluly,

Aby se želé mohlo vařit,

Abychom uhasili požáry,

Aby nebyly žádné potíže -

Nemůžeme žít bez... (vody).

Pedagog: Výborně, kluci, zvládli jste to rychle. Zvu vás ke stolu, podívejte se na pozemek (obraz pozemku se zvažuje). Chlapi, co chybí našemu kousku země?

Děti: Voda, nádrže.

Pedagog: Pomocí stuh znázorníme tok potoků do řek a řek do moří (Děti s pomocí učitele modelují úkol).

Zde máme mapu země a vody. Kluci, řekněte mi, jak se liší voda v řekách, jezerech, rybnících, potocích od vody v mořích a oceánech?

Děti: V mořích a oceánech je slaná, v jiných vodách ne.

Pedagog: Ano, ale jakou vodu používáme v každodenním životě?

Děti: Čisté, nesolené.

Pedagog: Potřebujeme sladkou vodu, která se nachází v řekách a jezerech. Je vyčištěno a doručeno k nám domů.Voda je přirozený dar.

Pedagog: Voda v mořích a oceánech,
Jezera, řeky a rybníky.
A my se bez ní neobejdeme
Ani na vesnicích, ani ve městech.
Važte si vody, dávejte pozor:
Příroda nám dala tento dar.

Pedagog: Navrhuji držet se za ruce a zobrazovat vodní plochy v pohybu (učitel otáčí zeměkoulí...), 1, 2, 3 - dostat se k řece.

Tělesná výchova minuta.

Rychle jsme sestoupili k řece,

Sklonili se a umyli se.

Uklonil se doprava, doleva,

Tak jsme byli příjemně osvěženi.

A teď spolu přes moře

Vypluli jsme, musíme udělat:

Společně časy jsou prsa,

S jednou rukou, druhou je kraul.

Pluli jsme na lodi v oceánu,

Vyšli jsme na břeh a odpočívali.

SKLUZAVKA. Znečištěný břeh řeky.

Pedagog: Kluci, podívejte se, co se stalo na břehu řeky.

Děti: Odpadky, plechovky, papír jsou rozházené, špinavé na břehu.

Pedagog: Jak byste se měli chovat na břehu?

Děti: Nevyhazujte odpadky, ukliďte po sobě.

Pedagog: Ano, lidé se v přírodě chovali nesprávně. Pokud po sobě všichni takto zanechají odpadky, všechno se znečistí a my zůstaneme bez vody. A kolik průmyslových podniků někdy vypouští škodlivé nečistoty a splašky do vodních útvarů (prezentace) Společně potřebujeme chránit vodní útvary a chránit je před znečištěním. Vyjmenujme pravidla chování v přírodě (učitel točí zeměkoulí) 1,2,3 - vyjmenuj pravidla.

1. Nenechávejte odpadky.

2. Nezapalujte ohně.

3. Neberte z přírody to, co je nadbytečné (květiny, ryby atd.)

4. Nelikvidujte odpadní vodu a odpad z výroby.

Pedagog: Pokud budeme všichni dodržovat tato pravidla, příroda nám bude vděčná.

Dítě:

Večer naše voda,
Bude to vyžadovat určité úsilí.
Pojďme se vykoupat,
Umyjte si ruce a nohy.
Potřeme ti záda mýdlem,
Všude najdeme špínu.
S vodou to není snadné,
Ale ona ví své!
Tu vodu víme jistě
Nečistoty na tvářích nerozpoznají.
Kdo se chce stát krásným
Vodu je třeba respektovat!

vychovatel:

Vodu je třeba respektovat -
Tohle by měl vědět každý!
Není to vůbec žádné tajemství -
Bez vody nemáme život!

Nemyjte se ani nepijte,
A nebudeme si to moci užít
Ani příroda, ani krajina
Bez vody všichni zemřou!
Dítě:

Voda je to, co dává lidem život,
Važte si vody, bojujte o její bezpečnost!
Nechte to být čisté nebo velmi špinavé,
Ať je to cokoliv, je to užitečné.

Dítě:
V bažině, v bahně, kde žijí žáby,
Voda je velmi špinavá, ale pro ně je útulná.
Pro ryby v řekách a mořské živočichy,
Voda by pro ně měla být vždy čistá.

Dítě:

A že Antarktida je úplně zamrzlá,
A ten v podobě ledu, který je nám všem známý,
A tato voda je také zdravá,
Chladí a dokáže rychle osvěžit.
Ať už potkáte jakoukoli vodu, přátelé,
Za jeho bezpečnost jsme odpovědní všichni.
Jinak může voda vytéct
A život na planetě pak utichne.

Pedagog: Tímto naše setkání věnované vodě končí. Kde jsme byli? (odpovědi). Na co nejraději vzpomínáte? (odpovědi). Dnes nám pomohla zeměkoule, navštívili jsme řeku. Řeka vám poděkuje a požádá vás, abyste se o nádrže starali. Ahoj.

Lekce pro starší skupinu mateřské školy

Cílová: seznámit děti s pojmem voda a jejími fyzikálními vlastnostmi.
úkoly: rozvíjet schopnost pozorovat vlastnosti vody a vyvozovat závěry na základě výsledků pozorování, podporovat porozumění úloze vody v lidském životě, rozvíjet pozornost, paměť a rozšiřovat slovní zásobu.
Přípravné práce: prohlížení ilustrací a obrázků. Čtení básní, sledování tání sněhu, deště, čisté vody. Učení lekcí tělesné výchovy.
Materiály a vybavení: polomaskové čepice (kapky) podle počtu dětí, zvukový záznam zvuku deště, průhledné hrnky na vodu, mléko, lžičky, kostky cukru podle počtu dětí.
Přímý pokrok vzdělávací aktivity
(zvukový záznam zvuků deště)
Pedagog: Kluci, slyšíte neobvyklé zvuky? Poslouchejte a určete, jaké jsou tyto zvuky?
- Opravdu prší. Kluci, podívejte, kapka deště vás slyšela a přišla sem.
Kapička: Ano, spadl jsem s deštěm poblíž zahrady a slyšel tvé hlasy. Tak jsem se rozhodl přijet za vámi.
- Tato kapka procestovala celý svět, hodně viděla a ví o vodě spoustu zajímavých věcí. Pomůže nám vydat se na cestu královstvím vody.
Kapička: Slyšeli jste o vodě?
Prý je všude!
V louži, v moři, v oceánu
A ve vodovodním kohoutku.
Je to tak? Jak si myslíte, že?
-Odkud se ta kapka vzala, kde by mohla být?

Chlapi, podívejme se na místa, kam náš Kapiček cestoval a pojmenujme je.
(zobrazuje prezentaci s obrázky řeky, jezera, moře, louže).
- Kluci, proč potřebujeme vodu?
- Může člověk žít bez vody?
- Proč nemůže?
- Potřebují zvířata také vodu?
- Samozřejmě, každý potřebuje vodu. Bez vody by na Zemi nebyl život. Voda je základem života na Zemi. Co si myslíte, že by se mohlo stát s vodou? Co dokáže voda?
Je to tak, může se změnit v páru. Chlapi, když voda zamrzne, v co se změní?
- Naprosto správně, to znamená vodu v pevném skupenství. Když zaléváte květiny nebo cokoli jiného, ​​znamená to, že voda je uvnitř tekutého stavu. Nyní si vezmeme termosku horká voda, otevřete ji a sklenici položte na hrdlo termosky. A uvidíme, jak se sklo začne mlžit přejetím prstu po skle, co uvidíme.
Tělesná výchova minuta
- Pojďme se všichni společně proměnit v kapky (učitelka nasadí dětem polomasky) a být také v různých stavech. Když je voda v pevném skupenství, její malé kapičky se k sobě pevně přitisknou, jako by byly studené – jsou zmrzlé. Postavme se blízko sebe a staňme se hustým kusem ledu.
A když je voda v kapalném stavu, pak se všichni spojí za ruce a mohou se pohybovat a měnit polohu. Chytněme se za ruce a zkusme se projít po sále, jako by tekl potok.
Když je voda v plynném stavu, její kapičky uvolní své „ruce“ a rozletí se. A my otevřeme ruce a volně poběžíme jako lehké kapky páry.
- Skvěle jsme si odpočinuli. Nyní vám Droplet chce lépe představit vodu. Provádějte experimenty.
Pokus 1: Voda je bez chuti.
Kapiček: Ach, lidi, došel mi dech, mám žízeň. Kluci, pojďte se se mnou napít vody. Voda, kterou jsi pil, byla sladká?
- Slané, kyselé, hořké
- Jak to chutná?
- Voda nemá chuť, je bez chuti. Pokračujme v našich zkušenostech. Umístěte hmotu (cukr), který máte na stole, do sklenice s vodou. Promícháme a ochutnáme vodu. Co myslíte, že jsme přidali do vody?
- Ukazuje se, že voda může převzít chuť látky, která do ní byla vložena. Ale ve skutečnosti voda nemá žádnou chuť.
Pokus 2: Bezbarvá voda
Kapka: Na stole máte sklenici vody a sklenici mléka. Vložte prosím lžičku do vody. Vidíš tu lžíci?
- Nyní ponořte lžíci do mléka. Kluci, vidíte tu lžíci?
Pedagog: Není to správně vidět. A proč?
(děti sedí na židlích)
Pedagog: Děkuji, Droplete. Dnes jsme se hodně naučili o vodě.
Aby déšť spadl z nebe,
Aby z nebe vyrostly klasy,
Aby lodě pluly,
Aby se želé mohlo vařit,
Aby nebyly žádné potíže -
Nemůžeme žít bez...
Kapka: O něco později vás seznámím s dalšími vlastnostmi vody. A teď vás pohostím chladnou pramenitou vodou.
Pedagog: Děkuji kapičko za výlet. A teď je čas, aby šla k jiným dětem. Řekněme jí sbohem.
- Co jste se naučili nového? Kdo přišel na návštěvu?

Programové úkoly:

  1. Objasnit představy dětí o významu vody pro všechny živé bytosti.
  2. Představit vlastnosti vody (chuť, barva, vůně, tekutost).
  3. Rozvíjet dětskou zvídavost, myšlení a řeč; zaveďte slova do aktivního dětského slovníku: tekutý, bezbarvý, průhledný, bez chuti, bez zápachu.
  4. Pěstovat úctu k vodě
  5. Rozvíjet sociální dovednosti u dětí: schopnost pracovat ve skupině, vyjednávat, brát v úvahu názor partnera, dokázat správnost svého názoru.

Materiály a vybavení:

  1. Ilustrace "Kdo potřebuje vodu?"
  2. Vybavení pro pokusy: sklenice vody (podle počtu dětí), prázdné sklenice, cukr, sůl, brilantní zeleň, manganistan draselný, lžíce.
  3. Symboly označující vlastnosti vody.
  4. Emblémy "Když si myjete ruce, nezapomeňte pevně zavřít kohoutek."

Přípravné práce:

  1. Čtení příběhů a pohádek naučného charakteru.
  2. Pokusy (přeměna sněhu na vodu, voda na led).
  3. Rozhovory na téma: „Kde můžete najít vodu?“, „Kdo žije ve vodě?“, „Kdo potřebuje vodu?“.
  4. Při pohledu na ilustrace o vodě.

Metody a techniky:

  1. Hraní.
  2. Vizuální: ilustrace, symboly.
  3. Praktické (zkušenosti).
  4. Verbální (konverzace, příběhy, vyhledávací otázky).

Průběh lekce

Učitel zahájí rozhovor s dětmi hádankou:

Pokud máme navoskované ruce,

Pokud máte na nose skvrny,

Kdo je tedy náš první přítel?

Odstraní nečistoty z vašeho obličeje a rukou?

Bez čeho maminka nemůže žít

Nevařit, neprát?

Bez kterého upřímně řekneme,

Měl by člověk zemřít?

Aby déšť spadl z nebe,

Aby klasy chleba narostly,

Aby lodě pluly,

Aby se želé mohlo vařit,

Aby nebyly žádné potíže -

Nemůžeme žít bez... (vody).

vychovatel: Výborně chlapci. Uhádli jste hádanku správně.

Co a kde žije voda?

(odpovědi dětí)

Kdo potřebuje vodu?

(odpovědi dětí)

Děti zavěšují obrázky „Kdo potřebuje vodu?“

Učitel pomáhá formulovat odpovědi dětí a objasňuje význam vody pro vše živé.

Tělesná výchova minuta „Déšť“.

Vychovatel : Voda je kapalina. To teče. Dá se nalít do čehokoli: do sklenice, kbelíku, vázy. Dá se nalévat, přelévat z jedné nádoby do druhé.

Chcete zkusit přelévat vodu z jedné sklenice do druhé? (Odpovědi dětí). Jděte ke stolům a udělejte si pohodlí.

Pokus č. 1 „Voda je kapalina“.

Závěr: Voda je kapalina, lze ji nalít nebo nalít. A abyste si tuto vlastnost vody lépe zapamatovali, připravil jsem tento symbol (visí na tabuli).

Vychovatel : Kluci, jakou barvu má podle vás voda? (Odpovědi dětí). Teď to zkontrolujeme.

Pokus č. 2 „Bezbarvá voda“.

Na učitelském stole Bílý seznam papír, sklenici mléka, sklenici vody.

Pedagog: Jakou barvu má mléko? (Bílý). Jakou barvu má papír? (Bílý). Můžeme o vodě říci, že ano bílý? (Odpovědi dětí)

Závěr : Voda nemá barvu, je bezbarvá (symbol této vlastnosti je zavěšen před dětmi).

Vychovatel : Kluci, vím, že voda může změnit svou barvu. Chcete se o tom ujistit? (Odpovědi dětí).

Na učitelském stole jsou dvě sklenice vody, zářivě zelená a manganistan draselný. Tento experiment provádí pouze učitel.

Vychovatel : Nyní přidám do vody kouzelný krystal (manganistan draselný) a uvidíme, co se s vodou stane. Změnila voda barvu? A teď přidám kouzelnou kapku (zelenou). Uvidíme, co se stane s vodou. Změnila voda barvu? (Odpovědi dětí).

závěr: Voda může měnit svou barvu v závislosti na tom, co je do ní přidáno.

vychovatel: Myslíte si, že voda změní barvu, když do ní přidáte marmeládu? Zkuste tento experiment doma. A teď vás zvu kluci ochutnat vodu (dětem je nabízena převařená voda).

Jaká je? Bonbón? Slaný? Hořký?

Závěr : Voda nemá chuť, je bez chuti. A abyste na to nezapomněli, připravil jsem pro vás symbol této vlastnosti vody.

Pokus č. 3 "Voda je bez chuti."

Děti dostanou misky s cukrem a lžíce.

Vychovatel : Pojďme si s vámi udělat malý experiment. Umístěte hmotu, která je na vašem stole, do sklenice s vodou. Promíchejte a nyní ochutnejte vodu. Jak to chutnalo? (Odpovědi dětí). Co myslíte, že jste přidali do vody? (odpovědi dětí).

Závěr: Ukazuje se, že voda může převzít chuť látky, která do ní byla přidána.

Pokus č. 4 "Voda nemá žádný zápach."

Vychovatel : A teď vám navrhuji cítit vodu. Cítí voda něco?

Závěr : Voda ničím nezapáchá, nemá žádný zápach. Zobrazí se symbol této vlastnosti.

Vychovatel : Ty a já jsme se naučili, že voda může změnit barvu a chuť. Dokáže změnit svůj pach? Jak si myslíte, že? Zkuste tento experiment doma a řekněte všem dětem, co se stalo.

Vychovatel : A teď vám navrhuji jít ke křeslům. Dnes jsme si o vodě hodně povídali, hodně jsme se o ní dozvěděli, pojďme si o ní povídat (na základě symbolů).

Voda má své vlastnosti:

  1. Voda je kapalina, lze ji nalít, nalít nebo vylít.
  2. Voda je bezbarvá.
  3. Voda je bez chuti.
  4. Voda je bez zápachu.

Vychovatel : Kluci, víte, že s vodou se má šetřit? (odpovědi). Když si myjete ruce, musíte zavřít kohoutek.

Vychovatel : Vody je dostatek, ale na mytí a vaření je potřeba pouze vyčištěná voda. A aby získali čistou vodu, lidé vynakládají velké úsilí. Proto musíte šetřit vodou a pevně zavřít kohoutek.

Potok vyschl, pramen zeslábl,

A jsme z kohoutku, kapej-kapej-kapej,

Řeky a moře se stávají mělkými,

Neplýtvejte vodou, plýtvejte, plýtvejte

A pak uplyne pár let -

A není tam voda - ne, ne, ne...

Voda se musí šetřit. A abyste na to nezapomněli, máme pro vás připomenutí: "Umyjte si ruce - pevně zavřete kohoutek."

Analýza lekce.

Shrnutí edukační a herní lekce "Vodářka" pro děti seniorské skupiny



Popis: tento materiál bude zajímavý a užitečný pro pedagogy a učitele primární třídy, učitelé Další vzdělávání práce s dětmi předškolního a základního školního věku
Vzdělávací oblast: poznání
Cílová: rozšíření a ujasnění představ dětí o přírodní jev- voda
úkoly: 1) vzdělávací
*Dejte dětem představu o přírodním jevu - koloběhu vody v přírodě
*přispívat k tomu, aby se u dětí hromadily konkrétní představy o vlastnostech, stavu a umístění vody v přírodě
*pokračujte ve výuce bezpečnostních opatření při provádění experimentů
2) vývoj
*rozvíjet schopnost zobecňovat, vyvozovat závěry, vytvářet vztahy příčiny a následku v procesu experimentálních činností
*rozvíjet u dětí paměť, pozornost a schopnost korelovat pohyby se slovy ve hrách
*rozvíjet představivost a logické myšlení, schopnost vstupovat do představy o stavu vody (led, pára)
3) vzdělávací
* pěstovat zájem o poznávání přírody, chuť obdivovat krásné úkazy přírody a promítat dojmy do činností
Přípravné práce:
*konverzace „Voda kolem nás“
*provádění individuálních experimentů ke studiu vlastností vody
*podívejte se na fotografii alba „Water All Around“
*práce s panelem „Voda v přírodních jevech“
* transformační hra „Rosinka“
Metody a techniky: hravé, vizuální, experimentování a popis, příběh učitele, otázky pro děti
Materiál a výbava: prezentace „Water Sorceress“; obrázek kapky (vyrobené z lepenky);panel „Journey of a Droplet“; karty: s hádankami o vodě, báseň „Slyšeli jste o vodě? , pohádka „Cesta kapičky“, hry „Led, voda, pára“; na pokusy: umyvadlo s vodou, vana s ledem (dle počtu dětí), termoska s vařící vodou, zrcadlo; listy bílého papíru, barevné tužky, barvy, pastelky, fixy (dle počtu dětí)

Průběh lekce:

Děti vstupují do sálu a vítají hosty.
vychovatel: Je ráno. Usmál jsem se na tebe, ty ses usmál na mě, usměj se na sebe a na hosty. Je tak dobře, že jsme dnes spolu. Jsme milí a přátelští, trpěliví a přítulní. Jsme zdraví. Zhluboka se nadechněte a zapomeňte na včerejší křivdy, hádky a starosti. Dýchejte ze sebe svěžest a krásu bílého sněhu, teplo slunečních paprsků, čistotu řek a lásku k bližnímu.
vychovatel: Kluci, hádejte hádanky:
*Žije v mořích a řekách,
Ale často létá po obloze,
Jak ji omrzí létání?
Opět padá na zem.

*Je v jezeře, je také v louži,
krouží nad námi jako sněhová vločka,
vaří to i v naší konvici
Dokonce běhá v řece. (voda)
Děti: voda
vychovatel: Je to tak, dnes budeme mluvit o vodě. Připomeňme si z našich pokusů, jaké vlastnosti má voda. Dám vám kapku, předáte si ji a pojmenujete vlastnost vody (průhledná, bez zápachu, bez chuti, bez barvy, beztvará, tekutá)
vychovatel: A nyní vás zvu do naší video místnosti na fascinující cestu do světa vody v přírodě (prezentační show
„Water the Sorceress“ doprovázená básní „Slyšeli jste o vodě?“)
Hra "Kde žije voda" s míčem
vychovatel: Pojďme si zahrát hru „Kde žije voda“, hodím ti míč a ty mi musíš říct, kde je v přírodě voda.
Výborně, všichni odvedli skvělou práci!
vychovatel: Kluci, když jsme prováděli experimenty, líbilo se vám být vědci? Pak vám navrhuji znovu navštívit náš výzkumný ústav Pochemuchki a provést nové experimenty ke studiu vody a jejích vlastností. Koneckonců, to je vše, o čem dnes mluvíme. Připomeňme si pravidla chování v laboratoři:
buď opatrný
nespěchej
pozorně naslouchat
netlačte
Zkušenost č. 1: Schopnost vody odrážet předměty
vychovatel: Zvu vás k mému stolu. Řekni mi, co je na něm? (nádoba s vodou)
- Pojďme se na to střídavě podívat. Co jsi tam viděl? (váš odraz)
- Kde jinde můžete vidět svůj odraz (v zrcadle, v řece)
- Takže voda může odrážet předměty jako zrcadlo. Foukáme na vodu a podíváme se do ní. Vidíš teď svůj odraz (škoda, je rozmazaný)
Závěr: když je voda klidná, může odrážet předměty jako zrcadlo, a když není klidná, odraz vody je nejasný a rozmazaný.
Zkušenost č. 2: Pojďme k dalšímu stolu. Co je ve vaně? (led)
Vezměte do rukou kus ledu, co se stane s ledem? (taje)
Závěr: led je také voda, led je pevné skupenství vody.
Zkušenost č. 3: vede učitel (na stole je termoska s vařící vodou a zrcadlo)
Děti jsou 0,5 m od stolu.
vychovatel: Vezmeme termosku s horkou vodou, otevřeme a uvidíme, co se stane (z krku jde pára), ať to lépe vidíme, dáme zrcátko.
Vidíme, že když je jich hodně, parníky se zase mění ve vodu. Závěr: pára je také voda. Tento stav vody se nazývá pára.
Hra "Led-pára-voda"
vychovatel: pojďme si hrát, budu mluvit o stavu vody a vy to musíte pojmenovat a ukázat.
Led roztaje a pak z něj vyleze......(voda) - děti „plavou“
Bude-li silné, silné horko, bude z vody ..... (pára) – předstírají děti
páry pohybem rukou zvednou ruce nahoru a otočí ruce, vysloví (f-f-f)
- Pokud se pára náhle ochladí, pára se změní na .... (vodu) - děti „plavou“
- Pokud náhle přijde zima z vody, bude... (led) - děti zatnou pěsti, přitisknou si ruce na hruď, schoulí se.
vychovatel: Kluci, rádi cestujete? Jak si myslíte, že voda cestuje? Já vám teď povím pohádku o kapce a o tom, jakou cestu v přírodě urazí.
Příběh učitele pomocí panelu „Cesta kapičky“
-Jedna veselá kapka žila se svými přáteli na moři. Ale pak to jednoho dne vypadlo
Žhavé slunce začalo svými paprsky ohřívat vodu. Kvůli takovému horku se kapka vody se svými přítelkyněmi začala měnit v páru a stoupat výš a výš. Shromáždilo se mnoho kapiček, natáhli ruce k sobě a proměnili se v lehký mrak. Najednou přiletěl zlomyslný vítr a zavál na mrak. Spojila se s dalšími mraky a ty se proměnily ve velký mrak. Tento mrak zakryl slunce, ochladilo se a kapky páry začaly chladnout. A když vychladly, proměnily se opět v kapky vody. Z mraku začal padat hustý déšť a naše známá kapka opět spadla do svého domovského moře.
Toto je báječná cesta, kterou náš malý podnikl. Říká se tomu koloběh vody (pohyb v kruhu) Opakuji, jak se ta cesta jmenuje?
(odpovědi dětí)
vychovatel: Kluci, o čem jsme dnes mluvili? Jaké momenty se vám líbily a na které vzpomínáte? Proč? Navrhuji, abyste zašli do tvořivé dílny a nakreslili si, co si pamatujete a co máte rádi. Kreslicí médium si můžete vybrat dle libosti.
Děti kreslí při tiché hudbě vody.

Cílová: mluvit o účelu vody v našem životě, ukázat, kde a v jaké formě voda existuje; dát dětem první základní poznatky o koloběhu vody v přírodě; rozvíjet kognitivní zájem o přírodu; pěstovat lásku k přírodě a úctu k ní.

Přípravné práce: učení básniček a hádanek o vodě.

Vývojové prostředí: široké a dlouhé pruhy modrého papíru, víčka, červené a modré karty, zeměkoule.

Průběh lekce.

vychovatel: Chlapi! Doporučuji vám hádat hádanku:

Žije v mořích a řekách,

Ale často létá po obloze,

Jak ji omrzí létání?

Zase kape na zem.

(Voda)

vychovatel: Přesně tak, je to voda.

(Dítě čte báseň o vodě)

Slyšeli jste o vodě?

Prý je všude!

V louži, v moři, v oceánu

A ve vodovodním kohoutku.

Jako když nám zmrzne rampouch.

Do lesa se vkrádá mlha.

Na tvých kamnech to vře,

Pára z konvice syčí.

Bez toho si nemůžeš umýt obličej,

Nejezte, neopijte se!

Troufám si ti hlásit,

Bez vody nemůžeme žít!

vychovatel: Kluci, dnes se vydáme na cestu po mořích a oceánech. Cestu začneme od řeky.

Ale jak se „rodí řeka“? Chceš vědět?

(Pozvu děti k sobě, položím nejširší a nejdelší modré proužky papíru).

vychovatel: Na zemi je mnoho různých řek, velkých i malých, všechny někde tečou. Velká řeka se tvoří z mnoha malých řek a potoků.

Chcete si vytvořit vlastní velkou řeku?

Nejširší a nejdelší pruh papíru se promění v hlavní řeku, zbytek v potoky. Uspořádejte modré pruhy tak, aby se potoky vlévaly do velké řeky.

To je hodně vody.

Máme řeku, ze které začneme svou cestu.

vychovatel: Chlapi, co můžeme použít k cestování po vodě?

Postavíme loď.

A abychom se neztratili v mořích a oceánech, navrhuji vzít si s sebou zeměkouli.

Pokud zeměkouli rychle roztočíte, bude se vám zdát, jako by byla jednobarevná – modrá. A to vše proto, že je na něm mnohem více této barvy než žluté, bílé, zelené, hnědé. Voda, všechna moře a oceány naší planety jsou na zeměkouli vyobrazeny modrou barvou. Zabírají dvakrát více místa než pevnina.

vychovatel: Chlapi, jak používáme vodu?

Každý na světě pije vodu. Bez něj nemohou žít ani zvířata, ani ptáci, ani lidé. Vodní funguje u vodních elektráren – vyrábí elektřinu. A voda také všechny omývá. Lidé se myjí, auta myjí, města a silnice se sprchují. A voda je nejširší a nejpohodlnější cesta. Lodě plují dnem i nocí po nesčetných řekách, oceánech a mořích a převážejí těžký náklad a cestující. Dříve v ní lidé viděli základní princip všeho významného na Zemi, byla uctívána jako božstvo, které dává život, byla obávaná jako neznámá a nebezpečná síla a byly jí přisuzovány magické vlastnosti. Od pradávna sloužila voda jako ochrana před nepřáteli.

Lidé se často neusazovali na souši, ale na vodě, v budovách postavených na kůlech zaražených na dno řeky nebo jezera. Takový dům byl spolehlivě chráněn před zvířaty a nepřáteli. Zdálo by se, že na Zemi je hodně vody, nebudou žádné problémy. Většina vody je ale koncentrována v mořích a oceánech a obsahuje značné množství solí, což ji činí nevhodnou ke konzumaci. Sladké vody tvoří malou část. S vodou je proto třeba šetřit. Bez vody neuhněte těsto na chléb, nevyrobíte papír na knihy, látku na oblečení ani cukroví – bez vody se nedá nic dělat! To je ono, voda!

vychovatel: Děti, zamyslete se nad tím, odkud se bere voda z kohoutku?

Tuto vodu používáme každý den, ale neustále teče a teče, nikdy nekončí.

V kohoutku je říční voda. Ty kapky, kterými si myjeme ruce, ušly dlouhou cestu. Nejprve plavali v řece, pak je muž nasměroval do potrubí.

Děti, s vodou musíme zacházet opatrně a nenechávat zbytečně otevřené kohoutky.

Tajemství:

Všude kolem je voda, ale je problém s pitím?

(Moře)

Nepozorovaně jsme vypluli na širé moře.

(Na ostrově je venkovní hra „Kapky jdou v kruzích“).

Objeví se doktor Aibolit.

Dr. Aibolit: Kluci, víte, že v mořích je spousta řas, tvoří celý les. Mořské řasy jsou velmi zdravé. To je celá lékárna s vitamíny. A můj oblíbený lék je z řas, kterých se malé děti bojí nejvíc na světě. Kdo uhodl, co je to za lék? (Jód).

Doktor Aibolit otevírá cestovní lékárničku a ukazuje jód.

vychovatel: Kluci, je čas, abychom se vrátili mateřská školka(Vrátíme se přes oceán).

Oceán je největší vodní plocha.

Hra "Voda není voda."

Děti, po poslechu básně mi řekněte, odkud se vzala voda?

Báseň o vodě.

Onehdy se chlapec zeptal svého souseda

U proudu tekoucího z kohoutku:

Odkud jsi? Voda jako odpověď:

Z dálky, z oceánu!

Potom se dítě procházelo v lese

Na mýtině se leskla rosa.

- Odkud jsi? - zeptala se rosa.

A já, můj přítel z oceánu!

Úžasné, že?

V polévce, v čaji, v každé kapce,

- Věřte mi, já jsem také z oceánu!

- Jste sodovka, proč prskáte?

A z vroucího skla se ozval šepot:

- Víš, zlato, taky jsem přišel k oceánu!

Na hřiště padla šedá mlha.

Dítě se také zeptalo mlhy:

Odkud jsi? Kdo jsi?

V zvonícím kusu ledu a slzy,

A v dešti a v kapce rosy -

Oceánská voda nám vždy odpoví!

vychovatel:Život na Zemi vznikl z vody. Voda je nezbytná nejen pro lidi, ale také pro rostliny, zvířata - vše živé na Zemi.

Proto je třeba ji chránit a chránit.

Člověče, pamatuj navždy:

Symbolem života na Zemi je voda!

Uložte a opatrujte se -

Nejsme na planetě sami!

vychovatel: Kluci, jsme zpět v naší školce.

Užili jste si výlet?

Co nového jste se naučili?

učitel 1. kategorie

Všeobecná rozvojová školka MADOU č. 9 „Chrpa“

Gryazi, městská část Gryazinsky

Lipecká oblast, Rusko